+420 567 124 201 office@kronospan.cz

Ekolog naší firmy prezentoval příklady dobré praxe v recyklování dřeva

Česká akademie zemědělských věd a Platforma pro bioekonomiku České republiky uspořádaly v září worskhopy pro širokou laickou i odbornou veřejnost na téma recyklace dřeva. Workshopů se zúčastnila řada odborníků na tuto problematiku, mezi nimiž byli zástupci Ministerstva zemědělství, Ministerstva průmyslu a obchodu. Naši společnost reprezentoval ekolog firmy Rostislav Habán, který na workshopu vystoupil jako jeden z hlavních přednášejících. Tématem jeho prezentace byl proces recyklace dřevního recyklátu v jihlavském závodu jako příklad dobré praxe. Přednáška vzbudila u posluchačů velký zájem, což ukazuje na aktuálnost tohoto tématu. 

Patříme mezi průkopníky ve využívání dřevěného recyklátu a podílíme se také na nastavení pravidel pro třídění odpadů přímo u odpadářských firem. Rozšířením podílu recyklátu do výroby Kronospanuročně zachráníme před pokácením 600 tisíc stromů. 

Recyklát zatím využíváme k výrobě dřevotřískových a laminovaných desek. Do budoucna bychom ale měli zpracovávat ještě o něco více této druhotné suroviny. Vlastníme totiž patent na zpracování recyklátu do OSB desek. „Zavedením recyklátu do výroby OSB desek ročně uspoříme téměř milion tun oxidu uhličitého a ušetříme dalších více než 300 tisíc stromů, které nemusí být pokáceny. Celková hodnota nové investice dosáhne miliardy korun,“ upozornil Rostislav Habán. Více informací k recyklaci zde.

Můžete si také přečíst tiskovou zprávu České akademie zemědělských věd, která workshopy pořádala.