+420 567 124 201 office@kronospan.cz

Do lesa s lesníkem 2019

BAHNO A DÉŠŤ ZAŽILY V LESE DĚTI ZE ZÁKLADNÍ ŠKOLY TŘEŠŤ

V letošním ročníku projektu Do lesa s lesníkem, který pořádá Nadace dřevo pro život ve spolupráci s firmou Kronospan a za finanční podpory ministerstva zemědělství, se letos do lesa, i přes velkou nepřízeň počasí, vydalo 76 žáků čtvrtého ročníku ze Základní školy v Třešti. Cílem projektu je, aby se děti seznámily s hospodařením lesníků v lesích České republiky, aby si samy vyzkoušely, jakou vyžaduje les celoroční péči, co vše obnáší práce lesníků a aby poznaly zpracování dřeva jako obnovitelné suroviny pro každodenní použití.

První část dne strávily děti přímo v lese u Třeště nedaleko přírodní rezervace Velký Špičák. Tam je troubením na lesní roh přivítala lesní pedagožka a vedoucí projektu Do lesa s lesníkem Stanislava Šejblová. Děti poté postupně navštěvovaly stanoviště, kde se učily sázet sazenice smrku, pomocí plastových korýtek simulovaly odtok vody v řece, učily se měřit výšku a tloušťku stromů a společně s lesníkem vyznačovaly stromy určené k odstranění. Velmi zajímavým momentem pro děti bylo odborné kácení borovice dřevorubcem a její následné odtažení koňmi Gastorem a Adym.

Posledním stanovištěm, které bylo spojené s prací se dřevem, byla návštěva firmy Kronospan v Jihlavě. Děti absolvovaly komentovanou prohlídku dřevozpracujícího závodu, kde jim technolog společnosti Pavel Zralý vysvětlil, co vše firma ze dřeva vyrábí. Nejvíce při prohlídce závodu děti uchvátily rozměrné stroje Kalmar.

Pro děti si firma připravila i další program, a to malování na stromky z dřevotřískových desek vyrobených právě v tomto jihlavském závodě. O děti se zde starala Vladimíra Popelářová, která každoročně akci v Kronospanu organizuje. „Je velmi důležité dětem ukazovat, jak les roste od malé sazeničky až po veliký strom, učit je lásce ke dřevu a ukázat jim, že zpracovávat dřevo jako znovu obnovitelnou surovinu je správné a přirozené. Každý rok mě překvapí, jak jsou děti z celého dne nadšené a jak s námi spolupracují,“ uvedla Vladimíra Popelářová s tím, že se již těší na příští ročník projektu, kdy v závodu přivítají žáky z další základní školy z Kraje Vysočina.

Druhý den přivezli zaměstnanci Kronospanu stromky dětem přímo do školy, aby si je mohly domalovat a vystavit. Děti si z návštěvy závodu odvezly i další dárky, například hlavolamy ze dřeva.

Podle vedoucí projektu Stanislavy Šejblové je velmi důležité, aby si děti samy vyzkoušely, co vše práce v lese obnáší. Tím se totiž buduje jejich pozitivní vztah k lesu a respekt k lidem, kteří se o les starají. „U dětí má tato forma poznávání lesa velký úspěch. Nejvíce se jim samozřejmě líbí stanoviště, kde jsou zvířata a kde si mohou samy věci osahat a manuálně vyzkoušet. Tento projekt vítají i paní učitelky a nejvíce na něm oceňují praktické ukázky, které ony samy v rámci vyučování dětem ukázat nemohou,“ doplnila Stanislava Šejblová.