+420 567 124 201 office@kronospan.cz

KRONOSPAN na špici významných českých recyklátorů

O využití odpadů jen nemluvíme, ale především se tak skutečně chováme. Společnost KRONOSPAN CR, spol. s r.o., jako významný recyklátor dřeva, je členem České asociace odpadového hospodářství a podílí se tak i touto formou na prosazování využívání odpadů jako zdrojů surovin pro další výrobu.

Česká asociace odpadového hospodářství (dále jen ČAOH) je profesním svazem sdružujícím největší kapacity recyklačních technologií v ČR.

V těchto dnech ČAOH prezentuje výsledky sčítací akce, jejíž závěry jsou k dispozici na webových stránkách asociace pod názvem Členové ČAOH pomáhají využít obrovská množství odpadů | ČAOH – Česká Asociace Odpadového Hospodářství (caoh.cz).

Jedním z výsledků sčítací akce je zjištění, že díky úsilí svozových, zpracovatelských a technologických firem sdružených v České asociaci odpadového hospodářství se v České republice daří ročně efektivně využít více než 2 230 000 tun odpadů.

Z aktuálního srovnání vyšlo, že v rámci materiálového využití, jen zúčastnění členové ČAOH, ročně využili/recyklovali cca 616 600 tun odpadů a k dalšímu využití do finálních výrobků předali dalších minimálně 420 550 tun odpadů. Do výroby nových plastových výrobků bylo těmito členy ČAOH využito minimálně 17 687 tun plastů, což ušetřilo cca 35 200 tun CO2. Tedy množství, které by jeden osobní automobil vyprodukoval, pokud by 5000 krát objel Zemi. K dalšímu využití bylo také předáno dalších 125 000 tun vytříděných plastů.

Petr Havelka z ČAOH k tomu dodává: „Zaměstnanci našich firem svým umem a přiložením  rukou k dílu každodenně vytvářejí úctyhodné výsledky  na poli využívání odpadů. Od vytřídění každé jedné PET láhve až po celek v milionech tun.  Často slýcháme:  „mělo by se dělat to a to“.  Tito lidé to dělají v praxi, a to je o poznání složitější, než o tom mluvit. Je to služba zákazníkům, obcím, městům, firmám. Na své cestě budeme i nadále pokračovat ku prospěchu celé společnosti. O výsledky našeho úsilí se chceme s Vámi podělit.“

Díky recyklační činnosti společnosti KRONOSPAN CR, spol. s r.o. byly stovky tisíc tun odpadního dřeva recyklovány v rámci výroby dřevotřískových desek pro nábytek a pro další použití. Jen tím se za rok ušetří asi 600 000 stromů.

Patříme mezi průkopníky ve využívání dřevěného recyklátu. Recyklát zatím využíváme k výrobě dřevotřískových desek, ale do budoucna bychom měli zpracovávat ještě o něco více této druhotné suroviny při výrobě OSB desek, čímž ušetříme dalších více než 300 tisíc stromů“, hodnotí plánovaný záměr hlavní ekolog společnosti Rostislav Habán.

Další informace o recyklaci je možné získat na webových stránkách společnosti KRONOSPAN CR, spol. s r.o. v článku Recyklace dřevního odpadu – Kronospan